hlavní stránka » Netradiční dovolená, kam na dovolenou, letenky » Afrika » Kapverdské ostrovy, dovolená Kapverdy

Kapverdské ostrovy, dovolená Kapverdy

Rozloha: 4 000km²

Obyvatelstvo: 420 000 obyvatel

Hlavní město: Praia 

Jazyk: portugalština, kreolština

Měna: kapverdské escudo (CVE)

Časové pásmo: - 1 hod


Podnebí je suché a horké (v lednu a únoru je ovlivněno větrem ze Sahary), který lehce ochladí vzduch - pozor ale na sílu slunečních paprsků.Celoročně se teplota bohybuje mezi 24°C - 29°C, teplota vody v průměru  22 - 25°C. Srážky se vyskytují konce léta (srpen, září).

Vstupní formality - pro vstup do země je potřeba platné vízum.
Vízum se vyřizuje na délku pobytu 30 dnů (pro 1 vstup), platnost je tři měsíce, vyřízena za 14 dní, expresní podání je vyřízeno za 3 dny, nutný cestovní pas platný 6 měsíců po skončení platnosti víza, vyplněný cestovní dotazník, fotografii pasového formátu

Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku, představují ostrovní stát v Africe. Skládají se z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků.Od roku 1975 jsou Kapverdy republikou. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (což ve francouzštině znamená Zelený mys), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky.

Uzemí je seskupeno do dvou celků (dle síly vanoucích větrů).Barlavento (severní souostroví, "návětrné") – Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista. Sotavento (jižní souostroví, "závětrné") – Maio, Santiago, Fogo, Brava

Všechny ostrovy jsou vulkanické. Na ostrově Fogo se nachází nejvyšší bod Pico do Fogo 2 830m nadm. v.Jediný aktivní vulkán Mount Fogo naposledy vybuchl v roce 1995. 

Doprava: Dobré letecké spojení nabízí např. TAP Portugal, lety přes Lisabon s možností stop overu na prohlídku tohoto krásného pobžeřního města. Spojení mezi ostrovy - denně pravidelnými linkami místní let. spol., na ostrovech taxi nebo pronájem auta. 

Kapverdská kultura je směsí evropských a afrických kořenů - významná je literatura a také hudba, především folklórní styl morna (zpívá se kapverdskou kreolštinou a je doprovázen klarinetem, houslemi, kytarou a cavaquinho (nástroj původně z Portugalska, malá kytara)

Očkování není nutné, na ostrovech nejsou žádná nebezpeèná zvířata ani hmyz přenášející nemoci, nevyskytují se zde žádné epidemie.

Sport - surfování, potápění ( v okolí ostrovů je řada potopených vraků ), rybaření, cyklistika

Jídlo - portugalské a kreolské speciality (základem jsou ryby a plody moře)

Nápoje - místní kvalitní víno a pivo

Doporučujeme:

Ostrov São Vicente

Mindelo - kulturní mekka ostrovů - okouzlující koloniální budovy , dlážděné ulice , četné kavárny a restaurace i bujarý noční život. Atraktivní městské centrum kontrastuje s okrajovými částstmi (domky s tvárnic ukazují ekonomickou realitu pro většinu Cape - Verdeans)

Sao Pedro - pobřežní vesnice na jihozápadním pobřeží s 1,5km dlouhou písečnou pláží, která je oblíbená u surfařů 

Ostrov Santo Antão 

Nejzelenější ostrov ze všech otrovů - zelená údolí , drsné hory a velkolepé kontrastní scenérie, kříž mezi Marokem a Himalájemi v plné síle svých sopečných stěn . Zdánlivě nepřístupné rokle nabízí skvělé turistické trasy (napříč celým ostrovem). 

Ostrov Sal 

Nekonečné bílé písečné pláže, v čele se Santa Maria beach. Potápění , šnorchlování , sportovní rybolov i pozorování velryb - to je Sal Island. Uvolněná atmosféra, restaurace, bary, živá hudba.