hlavní stránka » Netradiční dovolená, kam na dovolenou, letenky » Evropa » Madeira

Madeira

"OSTROV VĚČNÉHO JARA"

Oficiální název: Madeira 

Rozloha: 740 km2

Obyvatelstvo: 260 000 obyvatel

Hlavní město: Funchal

Jazyk: portugalština

Měna: euro

Časové pásmo: + 1h v době letního času

Madeira je portugalský ostrov ležící v Atlantickém oceánu asi 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Je součástí Madeirského souostroví (kdy jsou obydlené pouze dva ostrovy Madeira a Porto Santo).

Počasí: Madeira nabízí svým návštěvníkům v podstatě celoroční vyžití, rtuť teploměru dosahuje 20°C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu cca 24°C, teplota vody 17°C v zimě, 23°C v létě - pláže se tedy zde, až na vyjjímky, moc nenosí - za těmi se jezdí na sousední ostrov Porto Santo! V podnebí se silně projevuje tzv. výšková pásmovitost - u pobřeží najdete tropické ovoce, ve vyšších polohách najdete vinnou révu, jablka, třešně nebo obilí.

Pro pobyt je nejpříjemnější podnebí na jižním pobřeží ostrova. Ve Funchalu v létě téměř neprší. Na suchém východě ostrova, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr. Na severním pobřeží často prší.

Na Madeiře se vyskytuje  unikátní flóra : na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství  kvést orchideje, lilie, magnolie, azalky.  Každoroční květinový festival je tou pravou oslavou této místní chlouby!

Madeira je rájem pro vyznavače turistiky: nádherné scenérie ve vnitrozemí, v horách. Z nejvyšších vrcholů ostrova PICO  RUIVO (1862 m.n.m.) a PICO DO ARIEIRO (1818 m.n.m.) je nezapomenutelné sledovat  okolní krajinu. Tzv. LEVÁDY (cesty podél zavlažovacích kanálů) také nadchnou nejednoho turistu. Na své si přijdou i vyznavači adrenalinových sportů.

Pro milovníky historie je jako stvořené hlavní město Madeiry: FUNCHAL. Název města pochází od portugalského slova funcho = fenykl. Tato aromatická rostlina se zde opravdu hojně vyskytovala na pobřeží.

Na své si zde přijdou i sportovní fanoušci - "jste přeci v místech, kde dělal své první fotbalové krůčky, nejznámější místní rodák, Christiano Ronaldo".

Není potřeba vízum ani žádné očkování. Ke vstupu postačí platný pas.