Ájurvéda je pět tisíc let stará indická medicína, filozofie i životní styl. Je to holistická metoda, jejímž hlavním principem je sebepoznání, život v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony.

Informace o zážitku

Ájurvéda je pět tisíc let stará indická medicína, filozofie i životní styl. Název Ayurvéda lze také volně přeložit jako vědění o životě „ayur-život" a „veda-vědění, moudrost". Je to holistická metoda, jejímž hlavním principem je sebepoznání, život v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony.

Ájurvéda vychází z myšlenky, že tělesné situace jsou nejen ovlivněny, ale dokonce způsobeny psychologickými procesy. Problém tkví v tom, že na duchovní stránce je rozkol mezi vědomím a podvědomím. Veškeré negativní myšlenky a emoce zůstávají v těle uschovány a nejsou uvolňovány. Lidské tělo disponuje enormní samoléčitelskou silou. Čím dokonalejší harmonie těla i ducha člověk docílí, tím lépe mohou pracovat i jeho samoléčitelské síly.

Ájurvéda je postavena na harmonii naší bioenergie. Podle Ájurvédy má každý člověk od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří DÓŠ, který je zcela individuální, většinou převládá jedna nebo dvě DÓŠI. TŘI DÓŠI je diagnostická metoda, jejímž výsledkem je stanovení poměru tří základních temperamentů (sil) v každém z nás. V tomto smyslu hovoří Ájurvéda o lidech jako o typech váta, pitta, nebo kapha, v závislosti na jejich tělesné stavbě, návycích a sklonech. Cílem Ájurvédy je tedy vzájemné vyrovnání a harmonizace těchto tří sil (temperamentů). DÓŠI ovládají metabolickou aktivitu, rovnováha mezi nimi je nezbytná pro zdraví člověka. Základní podmínkou zdraví je dobré trávení. Cílem ájurvédy je, aby se každý člověk naučil dokonale znát svoji konstituci, svůj tělesný a vnitřní stav a mohl odhadnout své síly a své slabosti. Uvědomělým pozorováním si potom rozvíjí cit pro to, co mu dělá dobře a co zle.

LÉČEBNÉ POBYTY

Máte zdravotní potíže, cítíte se bez energie, nebo jste neustále ve stresu a nic vás už nebaví? Podobné stavy vám pomůže s úspěchem léčit či zmírnit Ájurvéda. Toužíte okusit tuto léčivou a blahodárnou sílu ájurvédských terapií v jejich plné intenzitě a zároveň si udělat čas jenom pro sebe, pro své tělo a mysl? Ideálním řešením je vyzkoušet léčebné pobyty na vlastní kůži! 

Ve spolupráci s naší dloholetou partnerkou ZUZANOU ZWIEBEL, jsme připravili léčebné pobyty, které jsou určeny pro zájemce o Ájurvédu. V dnešním uspěchaném světě plném stresů a starostí vám můžete najít pohodové místo, kde lze nerušeně relaxovat. S Ájurvédou se dokonale uvolníte, omládnete a vzpružíte své tělo i mysl. Pokud patříte mezi ty šťastnější a netrápí vás žádné zdravotní neduhy, je tento léčebný pobyt ideálním způsobem pro načerpání nové energie. Léčebný pobyt zahrnuje všechny tradiční léčebné metody Ájurvédy, kterými jsou vyvážená dieta, jogová cvičení, meditace i rozhovory s lékařem. Základní léčebné postupy Ájurvédy posilují imunitní systém, zvyšují fyzickou zdatnost, umocňují pocit spokojenosti, regenerují a omlazují lidský organismus. Ájurvédu ocení obzvláště ti, kdo chtějí aktivně vylepšit svůj zdravotní stav a udržet se co nejdéle v plné síle. Objevte i vy účinky přírodních léčebných praktik založených na tisíciletých znalostech těla a duše, jimž součastná moderní medicína dokáže jen těžko konkurovat. Nechejte své každodenní starosti za sebou, ponořte se do prostředí relaxace, zdraví a rovnováhy. Indie je pro Evropany relativně bezpečná země. Pokud jste při cestování dostatečně informováni a respektujete určitá pravidla, tak zjistíte, že cestování po Indii je zajímavá zkušenost a většina Indů jsou velmi příjemní lidé. 

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím