AURORA BOREALIS ANEB USÍNÁNÍ POD POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Polární záře, známá také jako Aurora Borealis, je ve finském Laponsku viditelná přibližně 150 nocí v roce. Zachycení unikátního úkazu vyžaduje jasnou a tmavou oblohu a pozorovací místo, kde je co nejmenší světelné znečištění.  V hlavním městě Laponska- Rovaniemi můžete být svědky okouzlující astrální show od konce srpna do začátku dubna!

Liščí oheň na obloze

Podle Sámů, což jsou nejsevernější původní obyvatelé Evropy,  jsou polární záře způsobeny tím, že liška běží přes laponské údolí, ocasem šlehá sníh a vysílá jiskry na severní oblohu. Jiskry tvoří barevný oblouk ohně, který osvětluje temnou krajinu. Jde sice jen o sámskou mytologii, která má daleko od odborného výkladu, ale i tak jde o hezké až pohádkové přirovnání. 

Husky safari a jízda na sobím spřežení 

Pro ještě intenzivnější zážitek z Aurory doporučujeme připojit se k výletu za polární září, kde na sněžných skútrech v daleké krajině pozorujete magický jev. Pakliže chcete usínat pod hvězdným nebem a polární září, zvolte netradiční ubytování ve ,,skleněném" iglú, kde vás malý zvonek upozorní, že se zrovna objevila na nebi. Aby těch zážitků nebylo málo, milovníci pejsků si nesmí nechat ujít husky safari nebo jízdu v sobím spřežení nádhernou laponskou krajinou. Pro nadšence adrenalinu lze zajistit rybaření na zamrzlém jezeře nebo jízdu v ledoborci a koupání v jezeře!!

Kdy cestovat do Laponska?

Pokud chcete být svědky polární záře a současně si užít zasněženou nedotčenou krajinu, ideálními měsíci k návštěvě jsou prosinec-konec března.  Do Rovaniemi létá denně z Prahy či Vídně spoj s přestupem v Helsinkách a ceny se pohybují od 10tis./os. vč. zavazadla. 

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím