Island TOP EXPERIENCE

Island

Líbí se vám? Napište nám!
Zázraky přírody i tajemná historie... stanete na vrcholu činné sopky s horkým povrchem, vystoupíte na vrcholy s nejkrásnějšími výhledy na ostrov! Exotická směs ledovců, sopek, koupání v přírodních horkých pramenech, se Vám stane na několik dní domovem. Čeká na Vás dobytí pustého vnitrozemí, rekonstruované vikinské farmy i raně novověká obydlí, gejzíry, vodopády, geotermální elektrárna, blahodárná koupel v termálních lázních Blue Lagoon a mnoho dalšího! To vše okořeněné broděním potoků a nespoutaných řek Vaším terénním vozem.  

Informace o zážitku

1.den

Odlet z Prahy do Keflavíku, po příletu vyzvednutí auta a odjezd směr poloostrov Reykjanes – geologicky jedna z nejmladších částí Islandu, návštěva živoucí trhliny v zemské kůře – „lávka pro odvážné" vás převede z euroasijské litosférické desky přímo na severoamerický kontinent. Cesta kolem drsného pobřeží lemovaného nepřístupnými útesy plnými mořského ptactva a zaniklými rybářskými usedlostmi. Návštěva aktivního geotermálního pole i nejkrásnějšího majáku na Islandu. Ubytování např. v hotelu Viking ***.

2.den

Dopoledne strávíte v příkopové propadlině Þingvellir na stejném místě, jako před tisíci lety mocní náčelníci na každoročním sněmu Alþingu rozhodovali o budoucnosti Islandu. Stanete se svědky rozestupování dvou litosférických desek a tvorby nové oceánské kůry. Kolem poledne dorazíte k nejznámějšímu gejzírovému poli na Islandu. Na vlastní kůži ucítíte výdechy zemského nitra. Procházka mezi fumarolami a gejzíry se Strokkurem vybuchujícím do výše 20 m sloupec horké vody. Nedaleký vodopád Gullfoss a výhledy na druhý největší ledovec Islandu Langjökull jen umocní silný dojem. Odpoledne podniknete pěší výlet do divočiny, v údolí Hveradalir se budete moci vykoupat uprostřed nedotčené přírody v potoce s vývěry horkých pramenů. Přesun do příjemného hotelu „na samotě u lesa" jménem Hekla, ubytování na 5 nocí s výhledy na stejnojmennou sopku.

3.den

Tam, kde končí zpevněný povrch silnice, začíná sága dnešního dne – pusté vnitrozemí. Zrekonstruované farmy z vikinské doby či malebný vodopád na utajeném místě Vás uhrane svou krásou. Desítky kilometrů terénní stezky otevřené pouze dva měsíce v roce končící v duhových horách Landmannalaugar, pohádkovém světě barev a skřítků. Vy podniknete pěší trek po sopečných vrcholech. Nezapomenutelný zážitek z krásy pestrobarevných hor korunujete koupáním v přírodním potoce s vývěry horkého pramene – ten pravý a zasloužený odpočinek po náročném dni. K večeru přejezd zpět do hotelu, zde první známka civilizace po nádherném dni v divočině. 

4.den

Po snídani přejezd sanduru Markarfljót - říční naplaveniny koryta mohutné a nebezpečné ledovcové řeky, pod zaledněným pohořím sopky Eyafjallajökull s výhledy na ledovec i sopku Hekla do přístavu na pobřeží. Krátká plavba lodí na ostrov Heimaey – přírodně i historicky specifický kousek země, který  Vás nadchne. Genius Loci ucítíte v kostech. V izolaci se život místních obyvatel odehrával v každoročním kolotoči rybolovu a lovu mořských ptáků. Papuchalk ploskozobý zde každoročně hnízdí v tisícihlavých hejnech a od dob osídlení ostrova je i součástí jídelníčku. Po vylodění se vydáte na vrchol aktivní sopky Eldfell! Při její explozi v roce 1973 chrlila po několik měsíců oblaka popela a proudy lávy na městečko Heimaey, které zasypala dvoumetrovou vrstvou žhavého popela a třetinu města zalila navždy žhavou lávou. Stanete na vrcholu stále žhavé a kouřící sopky s čarokrásnými výhledy na majestátné ledovce na Islandské „pevnině". Autentický dokument o výbuchu sopky ještě umocní zážitky z dnešního dne. Návrat do hotelu, večeře.

5.den

Dnes opět opustíte svět civilizace a vydáte se do skrytého světa obrů, duchů i skřítků. Zamíříte do horského údolí Þórsmörk. Na úpatí sopky Eyafjallajökull odbočuje z hlavní silnice terénní stezka do divočiny, poblíž se nachází tajemné údolí Thórova lesa nedostupného po 10 měsíců v roce. Přes bezpočet brodů, kolem ledovcového splazu i soutěskami se dostanete až na samý konec údolí, obklopeného masivy horských velikánů. S vaším průvodcem se vydáte na vrchol nejvyšší hory v okolí, Útigönguhöfði. Odměnou za vynaloženou námahu Vám bude panoramatický výhled na nedotčenou přírodu v bezprostřední blízkosti zaledněných sopek Mýrdalsjökull a  Eyafjallajökull – ta v roce 2010 vychrlila obrovské množství sopečného popela vedoucí k naprostému ochromení letecké dopravy v Evropě. V podvečer návrat do hotelu, večeře, relax v místním horkém bazénku pod otevřeným nebem.  

6.den

Dnes se budete kochat krásami jižního pobřeží Islandu. Po snídani Volcano Show dokumentující na plátně nedávný výbuch sopky Eyjafjallajökull v roce 2010. Dopoledne Vás čeká vycházka písečnými náplavy k ledovcovému splazu Sólheimajökull. Poté přejedete do nejjižnějšího města Islandu Vík. Odpoledne nabité zajímavostmi Vás zve na nejkrásnější pláž celého Islandu s výhledem na skalní jehly Reynisdrangar vystupující z moře i legendární ptačí útes Dyrhólaey, kde se seznámíte s několika druhy mořských ptáků. Nejznámější open air muzeum dobové architektury a předmětů denní potřeby ve Skógaru Vám barvitě přiblíží život obyvatel ještě v nedávné době. Odpoledne se projdete kolem mohutného 60m vysokého vodopádu Skógafoss. Na závěr dne si vychutnáte vodopád Seljalandsfoss, padající do laguny z převislé skalní stěny. Návrat do hotelu, večeře.

7.den

S čestvou hlavou načerpáte v naučném centru informace o fungování geotermální elektrárny Hellisheidarvirkjun s vyhlídkovou plošinou na ostrý provoz. V samotném Reykjavíku na Vás čeká nepřeberné množství zajímavostí. Protestantská katedrála Hallgrímskirkja ční nad historickým centrem metropole jako strážce, její protiváhou je nedávno dokončená prosklená stavba Harpa, kongresové centrum a koncertní hala na nábřeží. Obzory Vám rozšíří stálá naučná expozice národního muzea, originály středověkých rukopisů ság psaných na listy z hovězí kůže v muzeu manuskriptů, obrazy islandských i zahraničních malířů v několika galeriích. Nezklamou ani místní vyhlášené kavárny na pěší zóně. Zcela autentický zážitek na Vás čeká v některé ze stylových restaurací v historickém jádru města. V jeho uličkách rovněž najdete desítky obchůdků cílících na návštěvníky města. Odpoledne se přesunete na poloostrov Reykjanes do světově vyhlášených geotermálních lázní pod širým nebem Blue Lagoon (léčivé koupele s mořskou vodou a bílým bahnem s vysokým obsahem křemíku). Nocleh v hotelu Viking 

8.den

Po snídani přesun na mezinárodní letiště Keflavík a odlet zpět do Prahy. 

Doplňující informace

Program lze realizovat v období od června do září. 

Island rádi připravíme na míru pro jednotlivce, malé i větší skupinky (v rámci incentivních cest).

Pevně věříme, že uspokojíme Vaše představy o programu i ceně. Na přání připravíme prodloužení o GRÓNSKO či tuto destinaci jako samostatný zájezd.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím