Jižní Tyrolsko láká na gastronomickou slavnost

Tradiční oslavy sklizně formou bohaté kuchyně. To je Törggelen. Zvyk, který se koná v Jižním Tyrolsku od konce září až do adventu. Přivábí vás vůně bezpočtu druhů sýrů, aroma skvostného špeku, nechybí tradiční podzimní lahůdka - horké kaštany a oči vám budou přecházet z velkého výběru koblih. Podzimní dovolená může vypadat i takto.

Törggelen nabízí festival chutí a vůní

Na podzim se ještě víc otevírá gastronomická náruč útulných tyrolských hospůdek, kde si pochutnáte na vytříbených pokrmech. A své místo zde mají i plody vinobraní. Hrdlem budete prolévat ta nejvybranější vína, ať už v degustační teplotě, či si pro zahřátí dopřejete svařák. Právě milovníci vína si přijdou na své, vinobraní zde má nezastupitelné místo. Tyto zážitky nabízí jihotyrolské městečko Völs, kde si dosyta užijete tento nezapomenutelný svátek, při němž se místní hospodáři se pochlubí vlastní sklizní.

Z vinic na túry i za uměním

Seiser Alm je největší vysokohorská pastvina, která bude dotvářet dokonalou kulisu vaší dovolené. Uvidíte odtud jihotyrolské Dolomity, zasportujete si a poznáte nová místa na bezpočtu turistických stezkách. Můžete jít pěšky, zaběhat si, vydat se na trasu na kole, nebo vás popoveze lanovka z obce Seis/Siusi. Podívaná na vrcholy Sassolungo, Sassopiatto, Schlern a Rosengarten stojí za to. Törggelen se rovněž slaví i ve vyhlášené vinici Grottnerhof, kde se lze i ubytovat. Budete tak v centru gastronomického a vinařského dění. Pokud milujete kuluturu, v hotelu Turm najdete mnoho děl od věhlasných umělců, jakými byli Pablo Picasso, Oskar Kokoschka či Paul Klee. Pozoruhodný je příběh, jak se sem jejich díla dostala. Tehdejší majitel vinice Grottnerhof a hotelu Turm, pan Pramstahler (jeho rodina má vinici a hotel dodnes) zde tyto ikony umění ubytovával, ony však neměly na placení, a tak, co projedly, propily a prospaly, zaplatily tím, co zde namalovaly. Takovou unikátní galerii nenajdete jinde na světě. Nesmutněte, že skončilo léto a blíží se zima. Podzim je nádherný, plný barev, proto je třeba jej oslavit. A ona sláva má název Törggelen.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím