Jordánsko

Dovolená v Jordánsku

Líbí se vám? Napište nám!
Na malém území, kde se protínají dějiny nejrůznějších kultur a civilizací, najdete celou řadu světoznámých památek, nejstarších osídlení na světě, dechberoucí přírodní scenérie i nádherné moře a pláže. 

Informace o Jordánsku

Jordánské hášimovské království se nachází mezi oblastí Úrodného půlměsíce a Arabskou pouští. Na severu sousedí se Sýrií, na severovýchodě s Irákem, na jihu se Saúdskou Arábií a na západě s Palestinou a Izraelem. Na jihozápadě má krátký přístup k Rudému moři. Hlavním městem království je Ammán.

Nesmírné historické dědictví střídají krásné lokality se svéráznou přírodou a nádhernými výhledy. A nebyli bychom to my, kdybychom vás nepozvali i na luxusní exotickou dovolenou u moře. Na jihu Jordánska se nachází přímořské město Aqaba s možností potápění v křišťálově čistých vodách Rudého moře s bohatým podmořským životem.

Pokud upřednostňujete aktivní a poznávací dovolenou, určitě se vydejte prozkoumat tyto turistické cíle. Dvě hodiny od Aqaby se nachází skalní město Petra, dílo Nabatejců, které podle znalců zážitkem předčí pyramidy v Gíze. Hodinu od moře vás nadchne Wadi Rum, nádherná pouštní scenérie s mohutnými pískovcovými formacemi, skalními okny a mosty přírodního původu. Nezapomeňte se alespoň jednou životě ponořit do solí Mrtvého moře a navštívit nedaleké sirné lázně. Pozornost si zaslouží také Madaba, město staré přes 4500 let, a jeho byzantské mozaiky. Na severu země leží opravdový antický klenot, město Džaraš (ve starověku Gerasa), což byla součást obranné a obchodní ligy helenistických měst na východ od řeky Jordán.

Kdy cestovat do Jordánska

Pro poznávání a turistiku ideálně v jarních a podzimních měsících, kdy se denní teplota pohybuje od 23 do 27 stupňů, noční do 10 stupňů. Nejteplejším měsícem je srpen. Pro dovolenou u Rudého moře můžete volit i zimní měsíce. Letní průměrné teploty vysoko překračují 30 stupňů, v noci klesají pod 20 stupňů. Jestli máte v plánu zařadit v rámci své dovolené i expedice do pouště, počítejte s proměnlivými teplotami během dne a noci.

Vstupní formality

Při vstupu na území Jordánska potřebujete cestovní pas s minimální dobou jeho platnosti šest měsíců. Vízum lze obdržet na letišti Queen Alia International Airport v Ammánu a na letišti v Aqabě. Poplatek za jednorázové vstupní vízum činí 40,- JOD (cca 55,- EUR či 57 USD), výjezdní daň v případě opuštění země pozemní či námořní (nikoliv leteckou) cestou činí 10,- JOD. Oficiální měna je jordánský dinár, dílčí jednotky dináru jsou 10 dirhamů, 100 piastrů a 1000 fils.

Oblíbené hotely v Jordánsku

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím