TAJUPLNÁ PETRA

Jen málokterá památka UNESCO je opředená tolika nejasnostmi, domněnkami a mýty jako skalní město Petra v Jordánsku.

Zatímco v neméně známém antickém městě Džaraš chrlí průvodce jeden fakt za druhým a jeho výklad připomíná dokumenty BBC, v historické Petře jakoby mu docházela slova – na otázku „ty to místo nemáš rád" odpoví „moc ne, je tady spoustu nejasností, fakta jsou nepodložená a to se mi nelíbí". Přitom když si otevřete Wikipedii, najdete popis tohoto místa téměř románový. Možná právě proto mě Jordánsko dostalo v tom nejlepším slova smyslu.


Tajemní Nabatejci, kočovný národ, který prý přišel z oblasti dnešní Arabie, ve vás budí respekt stejně jako úchvatná poušť i hory v okolí. Nepřekvapí vás karavana velbloudů a bez ostychu si necháte namalovat výrazné černé linky pod očima. A to jste na dosah Arabského zálivu, kde z Akaby kamenem do Izraele skoro opravdu dohodíte. Živá, rozvíjející se metropole připomíná spíše Emiráty a není divu. Šejkové zde investují nemalé peníze a stavby, ať už slouží čemukoliv, nezapřou domovinu. Na co se dívat je i pod vodou. Rudé moře hýří barevnými korály a rybkami i zde! Vzhůru směr sever …


V Mrtvém moři se musíte opravdu „ohánět", abyste jako mrtvola nepůsobili. Brzy ale pochopíte, že slanost a hustota místní vody vám naopak velí bezvládně se položit, podepřít si hlavu a jen tak se vznášet … bahno a relax vás postě dostihnou všude! Když pak od tohoto bezodtokého jezera, ležícího 430 m pod hladinou moře, vystoupáte na posvátnou horu Nebo, ze které prý Mojžíš viděl „zemi zaslíbenou" máte pocit, že jste na střeše světa, a to se nacházíte ve výšce jen něco málo přes 800 metrů. Nechte se klamat tímto zdáním a rozhodně zařaďte tuto část světa do svého cestovatelského hledáčku, uspokojí snad každého cestovatele!

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím