TOP 10 nejlepších destinací na dovolenou 2019

Protože se rok 2018 nezadržitelně blíží ke konci, přichází čas podívat se na nové cestovatelské zážitky v roce 2019. Zaměřme se na země, které mají bohatou faunu, flóru, kulturu i historii.... Přední cestovatelská autorita Lonely Planet vybrala následujících deset zemí, které jsou ojedinělé nejen svou atmosférou.

Srí Lanka

V posledních několika letech se Srí Lanka dostala mezi nejvyhledávanější cestovatelské cíle, ostatně není se čemu divit. Jedná se o exotickou zemi, která je proslulá pravým cejlonským čajem, přátelskými obyvateli a dechberoucí přírodou, která je domovem mnoha druhů zvířat. Přestože je Srí Lanka poměrně chudá země, je posetá nádhernými národními parky, mezi něž patří Hortonské pláně, Udawalawe a Bundala.

Německo

Jestliže se vám však nechce letět až na Srí Lanku, zajeďte si do sousedního Německa, kde nevynechejte pohádkový zámek Neuschwanstein, zábavní Europa Park či Kolínskou katedrálu. Obrovskému zájmu ze strany turistů se těší zejména památky světového dědictví UNESCO.

Zimbabwe

Země s vlhkým vzduchem pokrytá mnoha savanami. Přesně tak by se dalo charakterizovat Zimbabwe, kde se na odiv vystavují tropické rostliny a různé dřeviny. Svou krásou vás okouzlí národní park Nyanga, který je plný zeleně i horských pastvin. Za zmínku stojí také národní parky Mana Pools se skutečnou divočinou či Hwange neboli domov mnoha druhů afrických zvířat.

Panama

Přímo na pomezí Jižní a Střední Ameriky se rozprostírá Panama s rozmanitou krajinou, pestrou faunou a flórou, významnými pamětihodnostmi a unikátní architekturou. Světově známý je Panamský průplav, jenž dokázal spojit dva oceány.

Kyrgyzstán

Pokud prahnete po místech, kde nenajdete příliš turistů, Kyrgyzstán je ideální volbou. Středoasijská země nabízí hory, zelená údolí, ale i drsnou přírodu. V dané zemi je naprosto běžné, že nepotkáte klidně i několik dnů živáčka, nebo že za celý týden nechytíte signál na mobilním telefonu. Odpočinete si tak od davu lidí a všudypřítomných technologií.

Jordánsko

Ochutnejte atmosféru malé pouštní země na Blízkém východě, která je turisty často opomíjená, přitom nabízí spoustu pokladů. Zajeďte si do skalního města Petra či přírodní rezervace Dana, kochejte se tamní přírodou, která je vskutku rozmanitá. Čekají na vás močály a vřesoviště, kamenitá úbočí s olivovníky, dokonce i úchvatné skalní útvary pískovcových hor.

Indonésie

Jakmile se řekne Indonésie, zřejmě vás jako první napadne Bali, přičemž Indonésie není pouze Bali, ještě na vás čeká tisíce dalších ostrovů. Ostrovy se nacházejí na obou stranách rovníku a k těm největším patří Jáva, Sumatra, Kalimantan, Nová Guinea a Sulawesi. Stejně jako v předchozích zemích, tak i Indonésie láká na bohatou faunu a flóru, například zde žije kriticky ohrožený orangutan sumaterský.

Bělorusko

Bělorusko, ačkoliv se to nezdá, je tajemné a fascinující. Pokud se domníváte, že vás evropský kontinent už nemůže ničím překvapit, zřejmě jste nebyli ještě v Bělorusku. Jedná se o uzavřený totalitní stát s panenskou přírodou, půvabnými zámky a historickými městy s ojedinělou atmosférou.

Svatý Tomáš a Princův ostrov

V Guinejském zálivu se nachází ostrovní stát Svatý Tomáš a Princův ostrov, který není nikterak velký, ale přesto má co nabídnout. Ostrov Svatého Tomáše a Princův ostrov jsou od sebe vzdáleny pouze 140 kilometrů a najdete zde hned několik vyhaslých sopek. Jednou z nich, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, je Pico de Sao Tome.

Belize

Desítku uzavírá malá, ale nápaditá země Belize, kterou můžete znát i pod někdejším názvem Britský Honduras. Přestože se jedná o poměrně chudou zemi, nenajdete zde žádnou chudobu a špínu, ba naopak na vás čeká spousta nádherných míst s mayskými pyramidami.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím