Užijte si karneval Rio de Janeiro

Chcete si užít karneval v RIU? Zaškrtněte si v diáři data 20. až 30. dubna, kdy se karneval spojí s se státním svátkem „Tiradentes“, konaném 21. dubna.

Oslavy po letech - karneval Rio de Janeiro duben 2022

Čtyřdenní oslavy začínají v sobotu a končí v úterý, termíny se každý rok mění. Dříve bývaly karnevaly sedm týdnů před Velikonocemi, tedy v únoru, letos se už Brazilci rozhodli karneval uspořádat i za cenu toho, že se nedodrží tradice. Původ samotné slavnosti není zcela jasný. Nejspíš vše začalo jako pohanská slavnost ve starém Římě či Řecku a tradice se dostala do Ria de Janeira z Itálie na konci 19. století.

Samba průvod - největší podívaná v Riu

Legendární Samba průvod. Opulentní, hlasitý, všeobjímající. Vystupující utratí hříšné peníze za masky, které jdou minimálně do desítek tisíc. Samotný průvod má kořeny ve 30. letech minulého století. Nejprve se konal v částech Ria Praça Onze, pak na Av. Presidente Vargas, od roku 1984 se koná na Sambodrome, což je dlouhá ulice v centru Ria. Je lemována tribunami, z nichž se zhlíží na celý průvod. Karneval je sice televizí či internetem vysílán do desítek zemí, ovšem osobní zážitek to nenahradí, proto sem cestují miliony lidí, aby si oslavy užily naplno. Co ale samba vůbec je? Jde o pojem převzatý z portugalštiny. Slovo semba totiž v překladu znamená božská tanečnice a samba je latinskoamerický tanec. Existuje mnoho druhů samby. Mezi nejznámější patří právě ta karnevalová, kde se tančí víceméně sólo, samba může být ale i choreografií pro páry.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím