V jakých případech dostanu odškodné za zpožděný let?

Mělo vaše letadlo zpoždění? Pak zbystřete! Možná máte nárok na odškodnění!
Zpožděný let není ničím výjimečným. Obzvláště teď v zimě, kdy vám vaše plány může zhatit třeba nepříznivé počasí. Odškodné za zpožděný let ovšem není automatické, a to i když na něj máte po právu nárok. V každém případě o něj musíte zažádat.

Kdy máte na odškodnění nárok?

Ještě před tím ovšem musíte zjistit, zda se vás odškodnění vůbec týká. Finanční náhrada za zpožděný let samozřejmě má svá pevně daná pravidla. Tím nejdůležitějším je skutečný čas, kdy jste dorazili do své cílové destinace, respektive rozdíl mezi příletem předpokládaným a reálným. Pokud dorazíte do tří hodin po předpokládaném příletu, na odškodnění nárok nemáte. Jedná-li se o dobu delší, pak už ano. Dále nárok na odškodnění vzniká v případě, že zpoždění letu vzniklo z příčin, jež dopravce nemohl ovlivnit. Mezi ně patří právě zmiňované počasí, živelné katastrofy, ale také stávky leteckého personálu, řízení leteckého provozu či teroristický útok.

Dopravci sídlící v EU

Důležitá je také země, v níž sídlí váš dopravce. Kompenzace jsou totiž upravovány evropskou legislativou, a tudíž se týkají dopravců sídlících na území Evropské unie. Letíte-li s dopravcem sídlícím v některé ze zemí EU, pak nárok můžete uplatnit nezávisle na vaší cílové destinaci – samozřejmě po splnění výše uvedených kritérií.

Dopravci sídlící mimo EU

Jiné to však je u dopravců se sídlem mimo Evropskou unii. V tom případě je důležité místo, odkud odlétáte. Letíte-li s dopravcem sídlícím mimo EU po Evropě, nárok na odškodnění máte. Stejně jako když s takovým dopravcem odlétáte z EU a míříte mimo ni. Na odškodnění v podstatě nemáte nárok pouze v jediném případě, a to pokud s dopravcem nesídlícím na území EU letíte ze země mimo EU, například z Pekingu do Prahy.

Jak o kompenzaci zažádat?

Není to váš případ? Pak rychle zažádejte o kompenzaci. Postačí se obrátit na společnost Click2claim, s.r.o., a ta vše zařídí za vás. Ve hře mohou být docela vysoké částky, tak do toho rozhodně jděte. Služba vás na nic nevyjde (zákaznický program BASIC), společnost si naúčtuje jen provizi z výsledné kompenzace.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím