Za adrenalinem do Černé Hory

Cestovatelé z celého světa, hledající  přírodní krásy, ale i sportovní vyžití,  opěvují „divokou krásu“ Černé Hory, a to zcela oprávněně! Tím, že je černá Hora obklopena horami a národními parky, nabízí se kromě lenošení na pláži vyrazit na průzkum balkánské divočiny.

Rafting

Díky raftům budete mít ten nejlepší výhled na kaňon Tara, největší a nejhlubší kaňon v Evropě, který protíná národní park Durmitor na hornatém severu Černé Hory. Nečekejte adrenalin v podobě divoké vody a velkých peřejí, ale poměrně klidnou plavbu s dechberoucími výhledy. Většinou se jedná o jednodenní aktivitu, ale můžete se vydat i na dvoudenní raft, kdy překonáte více jak 80 km. O zážitek máte postaráno!

Turistika a cyklistika

Nic nepřekoná dvě stopy nebo dvě kola, které vás přepraví daleko od civilizace. Černá Hora má naštěstí od jiných zemí velké množství dobře značených pěších a cyklistických tras, jak pro začátečníky, tak pro zdatné chodce/cyklisty.  Mezi památné nenáročné trasy patří okruhy kolem jezer v národních parcích Biogradska Gora a Durmitor. Chcete-li něco trochu náročnějšího, vyzkoušejte hřeben Vrmac, který začíná u pevnosti nad Kotorem.

Jízda na kajaku

Kotorský záliv, ale i Skadarské jezero jsou skvělá místa pro zapůjčení kajaků. S nimi můžete dopádlovat do zajímavých míst, jako je Modrá jeskyně.

Kitesurfing

12 km dlouhá písečná oblast Velika Plaža (Velká pláž) poblíž albánské hranice je nejlepším místem pro kitesurfing. Potřebné vybavení vám zde rádi zapůjčí.

Sjezdové lyžování a běžky

Není překvapením, že hornatá Černá Hora patří i milovníkům zimního lyžování. Sjezdovky v Durmitoru (přes 2500 m) a Kolašinu (mezi 1450 a 2000 m) jsou otevřené zhruba od konce prosince do začátku dubna. Kolašin má lepší zázemí, ale Durmitor má spolehlivější sníh. Jedním z velkých lákadel je bezpochyby cena – celodenní permanentka by vás měla vyjít jen na 20 EUR. Alternativou je běžkování v oblíbených národních parcích Lovćen a Durmitor.

 

Jak cestovat do Černé Hory: autem nebo letecky (přímý spoj Air Montenegro Praha-Tivat operuje od června do 8. října a letenka vždy zahrnuje 1 ks odbaveného zavazadla).

Kdy cestovat do Černé Hory: nejlepším obdobím pro cestu je květen-začátek října, kdy léto je ideální pro milovníky vodních hrátek a ostatní měsíce vhodné pro turistiku a objevování krás divokého vnitrozemí.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím