Oblast Zlatého trojúhelníku- DILLÍ, AGRA, JAIPUR - je srdcem Indie. Po dobu sedmi dní, návštívite sedm památek zařazených do světového kulturního dědictví UNESCO a uvidíte "sedmé nebe" požehnaného života indických panovníků.
To, co si vás ale skutečně podmaní, bude jistě pestrobarevný život na ulicích všech těchto míst. Vydáte se po stopách Bohů, kteří na zemi přijali podobu bájných hrdinů, navštívíte paláce a památníky svedčící o monumentální slávě bojů mughalských vládců, ale i jejich romantických skrytých touhách stělesněných v podobě překrásné perly indické architektúry Taj Mahalu. V Dillí uvidíte nejvyšší minaret Qutub Minar, Humajúnovú hrobku v rajských zahradách, Červenou pevnost v sousedství největší mešity Jama Masjid. V Agře romantický Taj Mahál, v Jaipuru monumentální pevnost Amber a staré centrum "Růžového města" postaveného v konstalaci devíti planet.
Krásami Indie Vás provede Zuzana Zwiebel, se kterou již dlouhodobě spolupracujeme.
1. den Praha - Dillí
odlet z Prahy, let s jedním přestupem.
2. den Dillí
Nové a Staré Dillí, dva světy spojující se v jednoum městě, odrážejí celou historii i součastnost Indie.
Po příletu a po ubytování v hotelu začne naše poznávání Dillí. Nejprve si prohlédneme komplex Qutub Minar (UNESCO), kde byl vztyčený nejvyšší cihlový minaret (73 m) a z ruín 27 hinduistických a džainistických chrámů, postavená Quwwat-ul-Islam, první mešita v severní Indii (1311). Druhý nejnavštevovanější archeologický komplex v Indii, přitahuje i milovníky záhad.
Další UNESCO památkou, kterou navštívíme bude Humajúnová hrobka (1571), která inspirovala samotného Shahjahana ke stavbě Taj Mahalu v Agře. Den zakončíme prohlídkou Lodíjských zahrad (UNESCO), kde jsou hrobky panovníků pátého dillíjského sultanátu (1451–1526)
3. den Dillí
Druhý den v Dillí si naplno vychutnáme kontrasty Starého a Nového Dillí a ponoříme se do vařícího se kotle náboženství, kultur a chutí!
Staré Dillí je nazývané Shahjahanabad, podle mughalského panovníka Shahjahana, který ho dal v roku 1639 postavit podle plánů své dcery Jahanary. Legenda hovoří, že jí inspiroval měsíc odrážející se ve vodě. Zde na nás čeká skutečná Indie, kterou budeme poznávat během jízdy rikšou ( největší indická mešita Jama Masjid, Khari Baoli trh s kořením, chrám Gurudwara Bangla Sahib - Sikhská komunita - poznáte podle typických turbanů). Po typickém indickém obědě poznáme i No Dillí - státní úřady, Brána do Indie ( památník všech indických padlých vojáků z dob Britského Imperia), moderní obchody a restaurace
4. den Dillí - Agra
Po snídani sa přesuneme na jih od Dillí, do nejdéle trvajícího hlavního města Mughalské říše, do Agry (transfer cca 4,5 hod). Její někdejší slávu připomíná Červená pevnost. Jednotlivé části byly přistavované postupně jednotlivymi panovníky. Od zakladatele dynastie Babura( 1526), nese stopy milovníka umění Humajuna (1530 - 1540 a potom 1555), nejsílnějšího vládce (1555 - 1605), rozmarného Jahangira (1605 - 1627), stavitele a dobyvatele Shahjahana (1627 - 1658) až po fanatického Aurangzeba (1658 - 1707). Symbolem této éry se stal Taj Mahal.Taj Mahal, silueta bílé mramorové stavby, známá z fotografií se stala symbolem celé Indie. Patří k novodobým sedmi divům světa, ale hlavně je symbolem nekonečné lásky panovníka Shahjahana (1627 - 1658) k své předčasně zesnulé manželce Mumtaz Mahal. Stavba začala roku 1630 a trvala 22 let. Zdá se, jakoby se vznášela mezi nebem a zemí.
5. den Agra - Fatehpur Sikiri- Jaipur
Cestou do Jaipuru (transfér cca 6 hod) se zastavíme ve Fatehpur Sikri, bývalém sídelním městě největšího mughalského panovníka Akbara (1555 - 1605). Fateh, znamená "víttězství" a oslavuje bitvy, které musel Akbar vybojovat při vytváření říše. A ikdyž si Akbar dal na stavbě záležet, zhruba o 15 let později bylo město opuštěné (pravděpodobně kvůli nedostatku vody), no i díky tomu, je jedním z nejlépe zachovaných příkladů mughalského stylu, který vznikl propojením islamské, perzské a indické architektúry.
Součástí komplexu je i mešita Jama Masjid s hrobkou světce Salima z řádu Chishti, který Akbarovi prorokoval narození jeho vytouženého syna a později panovníka Jahangira (1605 - 1627). Říká se, že i vám světec splní přání pokud přivážete červenou šńůrku na okno jeho hrobky. Pokud se Vám přání splní, budete se muset vrátit podělkovat.
6. den Jaipur
Jaipur je hlavním městem, ale i vstupní bránou do státu Rajasthan, který je nazývaný "pohádkovou Indií". Samotné město se nazývá "růžovým městem", protože tato barva mu byla přisousená jako barva přátelství a pohostinnosti. Ale už při plánování samotné stavby města roku 1727 se dbalo na to, aby v ulicích Jaipuru proudila dobrá energie. Zakladatel města maharadža Jai Singh II, byl velkým nadšencem umění stavitelství Vastu Shastra (indická verze Feng Shui), astrológie a astronómie a při plánovaní města aplikoval tyto tradiční principy a postupy. Součástí města se proto kromě komplexu Městského paláce, stalo i astrologické centrum Jantar Mantar, kterého přístroje na měření pozic planet a sluneční hodiny jsou zahrnuté nejen mezi technické památky UNESCO, ale zapsané i v Guinessově knize rekordů. V městě najdeme mnoho významných staveb, chrámů a paláců jako například Hawa Mahal (Palác větrů) alebo Jal Mahal (Vodní palac).
Původní sídlo jaipurských maharádžov leželo přibližně 10 km od současného města, na upatí pohoří Aravalli, v pevnosti Amer (UNESCO), která z dálky připomíná známou dalajlámovu Potalu v tibetské Lhase. Svoji dnešní podobu dostala pevnost koncem 16. století Dnes je možnévyvést se na pevnost na slonech čí džípem.
Za zmínku stoji i řemeslná tradice ve šperkařském umění, zpracování drahokamů a polodrahokamů z pohoří Aravalli, které je geologicky velmi bohaté.
7. den Jaipur, Galtaji
Před odjezdem z Jaipuru se pokloníme opičímu bohu Hanumanovi, který je jedních z hlavních hrdinů najstaršího indického eposu Ramayana, ale i ochráncem všech poutníků a cestovatelů. Jeho nejznámejší chrám Galta je schovaný v údolí pohoří Aravalli.
Chrám Galta sa však ve svetě proslavil svojí početnou opičí armádou, která vládne chrámu a od příchozích věřících vyžaduje poplatek ve formě ořechů, banánu nebo jiných chutných darů. V období monzunů není dostatek návštěvníků a tak opičí armáda loví v centru Jaipuru, to neuniklo kameře National Geographic, která zde natočila dokumentární seriál "Opičí zloději", který si získal celosvětovou pozornost. My se vydáme na cestu do Dillí.
8.den Dillí - Praha
transfer na letiště a odlet do Prahy
Celý okruh pro tuto skupinu, která bude maximálně pro 16 osob.
Termíny:
28.10.2019 - 04.11.2019
11.02.2020 - 18.02.2020
09.03.2020 - 16.03.2020
30.04.2020 - 07.05.2020
25.09.2020 - 02.10.2020
09.11.2020 - 16.11.2020
Cena zájezdu od 39 000,- /os. vč. mezinárodní letenky a víza. Podrobné informace Vám rádi zašleme na vyžádání.