Na kole po střeše světa

Nepál

Líbí se vám? Napište nám!
Jste vášnivý cyklista? Rádi se vystavujete situacím, kdy musíte překonat sám sebe Okuste krásy Nepálu na trase z Lhasy do Kathmandu, kde Vás čeká druhý nejvyšší sjezd světa, místní obyvatelé a kultura, jedinečná příroda... zkrátka nezapomenutelných 21 dní! Doporučený termín duben - září.

Informace o zážitku

1.den - přílet do Kathmandu (1350 m.n.m.)

Přílet do Kathmandu, přivítání partnerskou CK, transfer do hotelu. Výběr a půjčení kol a dalšího vybavení (plně vybavená horská kola se pohybují od 20USD/den), individuální volno po té informační schůzka, společná večeře, nocleh.

2.den - Kathmandu, Nagarkot (2000 m.n.m.), 38 km

Brzká snídaně, jízda k historickému městu Bhaktapur - starodávné město plné kultury, poté 20ti km postupné stoupání (klidná betonová cesta) do Nagarkot – terasovité farmy, domy doslova přilepené na okraji pohoří. Vrcholová odměna - himálajské pohoří (pokud počasí dovolí i hora Everest). Ubytování v hotelu na hřebenu hory.

3.den - Nagarkot, Kathmandu (1350 m.n.m.), 40 km

Po snídani klesání (v jeepech), kolem starodávných vesnic, poté na kole (po zpevněné cestě) směrem k Boudhanath Stupa, oběd, návrat do Karhmandu. Možnost zastávky k chrámu Budhanilkantha se sochou Buddhy ležícího na vodní hladině. Nocleh v hotelu.

4.den - přílet do Lhasy (3680 m.n.m.)

Brzy ráno transfer na letiště a odlet do Tibetu – 1h letu nad Himalájemi patří k nejhezčím panoramatickým zážitkům. Transfer (cca 70km) do hotelu v Lhase, po ubytování procházka na náměstí Barkhor - spirituální srdce Tibetu. Nocleh v hotelu.

5. a 6.den - Lhasa a okolí, aklimatizace

V těchto 2 dnech se budete věnovat prohlídce Lhasy a jejího okolí -  paláce Potala a Norbu Linka, palác Dalajlámy a další - např. klášter Sera - jeden ze dvou velkých klášterů Gelugpa (dříve více jak 5000mnichů, dnes několik stovek), chrám Jokhand - jedna z nejváženějších náboženských budov v Tibetu (shon věřících vytváří podívanou stejně úchvatnou jako samotný chrám).

7.den - Lhasa, Chusul (3600 m.n.m), 70 km

Výjezd na kolech směrem ke klášteru Drepung na předměstí Lhasy (volná hlavní silnice dolů do údolí). Ubytování v Chusul.

8.den - Chusul, Nagatse (4794 m.n.m), 105 km

Po snídani se ti nejzdatnější mohou pustit do 25km stoupání ke Kamba La - těžké stoupání na 3-4 hodiny. Výhled od vrcholku s vlajkou v 4 794m je ale úchvatný. Poté klesání k tyrkysovému jezeru Yamdrok, oběd a následná mírná cesta s krásnými výhledy v okolí malého města Nagatse. Nocleh.

9.den - Nagatse, Gyantse (5045 m.n.m), 100 km

Po snídani je zde opět výzva pro ty nejzdatnější – tentokrát možnost poprat se s prvním „nejnižším" z nejvyšších horských průsmyků – 5045m Karol La (cca 3h jízdy). Následující klesání do Gyantse v srdci údolí Yang Chug je dvakrát tak dlouhé a o 1000m níž. Je zde hodně k vidění – klášter Palcho a nádherný Kumbum Stupa – fantastická patrová architektura unikátní v buddhistickém světě či krásně umístěný Gyantse Dzong – zde měl opevnění Sir Francis Younghusband v roce 1904. Nocleh.

10.den - Gyantse, Shigatse (4000 m.n.m.), 95 km

Scénická a mírná cesta přes krásné planiny s dramatickým pohořím v pozadí. Nocleh v Shigatse – druhé největší město Tibetu a sídlo kontroverzního buddhistického kněze Panchena, jehož domov je v klášteře Tashilunpo. Nocleh.

11.den - Shigatse (4000 m.n.m)

Odpočinek v Shigatse. Prohlídka klášterního komplexu Tashilunpo, vyřízení nezbytného povolení do základního tábora pod Everestem. Nocleh v hotelu.

12.den - Shigatse, Lhatze (4520 m.n.m.), 150 km

Mírný start, zvlněný terén přes pláně Shigatse. Následný dlouhý dvojitý výstup k Tra La (4050m) a Tsuo La (4520m). Následuje fantastické klesání až do hotelu v Lhatse.

13.den - Lhatze, Shegar (5248 m.n.m.), 85 km

Den „D", kdy každý má možnost překonat sám sebe. Odjezd z Lhatze a jízda k úpatí Gyatso La. Stoupání k vrcholu je dnes obzvláště těžké díky vůbec nejvyšší nadmořské výšce, do které během cesty vystoupáte!!! Odměnou je pohled na majestátný Everest a postupně se přibližující himálajský řetězec.

14.den - Shegar, Tashi Zom (5200 m.n.m.), 60 km

Po lehkém staru na asfaltové cestě dnes odbočíme na nezpevněnou trať na několik dalších dní. A opět – pro ty nejzdatnější je zde další stoupání, tentokrát Pang La (5200m), kde se můžeme kochat překrásným výhledem na Himaláje. Následné klesání je rychlé a klikaté až do údolí Rongbuk, nocleh v Tashi Zom (90% off-road).

15.den - Tashi Zom, Rongbuk (5200 m.n.m.), 50 km

Dnes 100% off-road - cesta s překrásným výhledem na severní část Everestu, přiblížení k pohoří a klášteru Rongbuk, poklidný oběd, pokračování krátkou cestou ke stanovému kempu Jarongbuk – zbytek dne odpočinek, aklimatizace a krásná panorama hor.

16.den - Rongbuk, 8km

Po snídani štěrková cesta (100% off-road) do základny Everest (4km), zde 360ti stupňové panorama Himalájí a testování tentokrát fotografických schopností. Po té návrat do kempu, oběd, odpolední volno.

17.den - Rongbuk, Tingri (cca 5000 m.n.m.), 70 km

100% off-road – návrat zpět přes široká údolí, malebná městečka Nam La a Tingri, obrovké Himaláje, výhledy na Everest. Cho Oyu - ruiny budov zničených v 18. stol. nepálskou invazí do Tibetu.

18.den - Tingri, Nyalam (cca 4950 m.n.m.), 75 km

Vlnitá jízda nahoru a dolů - vrchol Lalung La (4950m), poté  Shung La (5200m) - poslední zdolaný vrchol v Tibetu! Oběd na překrásném místě s neuvěřitelným výhledem na Shishipangma – rozloučení s okolními velikány a následné klesání 4000m dolů do Nepálu. Impozantní cesta do Nyalam, kde strávíte poslední noc v Tibetu.

19.den - Nyalam, Dhulikhel, 50 km

Poklidný den ve znamení pokračujícího klesání do Nepálu. V Zhangmu projdete čínskou celnicí a přejedete známý most Přátelství v Kodari. Pozor v Nepálu se jezdí nalevo! Z Barabis jízda do Dhulikhel, nocleh.

20.den - Dhulikhel, Kathmandu (1350 m.n.m.), 20 km

Dnešní 80% off-road vás zavede zeleným kathmandským údolím přes město Bhaktapur (UNESCO) zpět na začátek vaší cesty. Zde vrátíte kola a užijete si zaslouženou závěrečnou slavnostní večeři. Nocleh v hotelu ve městě.

21.den - odlet z Kathmandu (1350 m.n.m.)

Inspiraci můžete hledat zde.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím