Nová pravidla pro návrat do ČR z exotických destinací

Rádi bychom vás informovali o nových vládních opatřeních týkajících se příjezdu cestujících do ČR z exotických dovolených, která jsou platná od 5.2.2021.

Dle nového nařízení je nutné, aby všichni cestující, kteří přijíždějí do ČR z velmi vysoce rizikových zemí ("tmavě červená" barva na cestovním semaforu), předložili před odletem z destinace potvrzení o negativním PCR testu, které nesmí být starší než 72 hodin před započetím cesty. Potvrzení o negativním PCR testu včetně platnosti bude kontrolováno během odbavení na letišti ve výchozí destinaci.

Nařízení se nevztahuje na děti do 5 let (tzn. do 4,99let).

Po příjezdu do ČR z vysoce rizikových zemí je nezbytná 5 denní samoizolace (karanténa). Nejdříve 5. den po příjezdu je nutné absolvovat další PCR test, který případnou samoizolaci ukončí. 

Po příjezdu je zároveň nařízeno 10 dní používat respirátor minimálně úrovně FFP2. 

Nadále platí vyplnění příjezdového formuláře, nejpozději 24h před návratem. 

Více informací najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR ZDE.

 

AKTUÁLNÍ POŽADAVKY jednotlivých leteckých společností při cestě do zahraničí:

 • EMIRATES/FLY DUBAI

S účinností od 31.1.2021  je nutné se prokázat na check inu v Praze negativním PCR testem ne starším než 72 hodin (z důvodu požadavku vlády SAE). Jedná se jak o cestující přijíždějící do Dubaje, tak tranzitující cestující. Společnost Emirates, stejně tak Fly Dubai, nabízí k zakoupeným letenkám pojištění více rizik až do odvolání. V případě jakékoli pojistné události (nemoc, úraz, pozitivní PCR test aj.) před odletem se pojištění vztahuje na celý zájezd.

Pojištění se v tomto případě rovněž vztahuje na všechny osoby v rámci jedné pojistky (tedy na rodinu, na pár a pod.).Více info k pojištění více rizik od Emirates ZDE. 

Uplatnění pojistky v zahraničí - pokud dojde k nutnosti plnění v zahraničí, je potřeba zavolat na infolinku (v několika jazycích) nahlásit jméno a č. letenky a dále postupovat dle instrukcí. Nařízená karanténa se posuzuje individuálně, pojišťovna zde vychází svým klientům maximálně vstříc.

U destinací Maledivy a Seychelly se lze před odletem zpět do ČR prokázat také negativním antigenním testem, ne starším více než 24h. Platí však jen pro cestující, kteří  v Dubaji pouze tranzitují a neopouští prostor letiště. Pokud si v Dubaji chtějí udělat kratší pobyt, je vyžadován PCR test.

 

 •  QATAR AIRWAYS

Letecká společnost QATAR nevyžaduje na své lety PCR testy. Požadavek na negativní test je tedy podmíněn cílovou destinací.

 •  AIR FRANCE

Letecká společnost nevyžaduje na své lety (na tranzit) PCR testy. Požadavek na negativní test je tedy podmíněn cílovou destinací.

 • KLM

Od 23. ledna 2021 musí všichni cestující do Amsterdamu (stejně tak tranzitující cestující) předložit kromě negativního RT-PCR testu(ne starší než 72h)  také negativní antigenní test provedený nejpozději 4 hodiny před nástupem do letadla. Výjimka je pro osoby mladší 13 let.  

 •  LUFTHANSA

Letecká společnost nevyžaduje na své lety PCR testy(ani pro tranzit v Něměcku). Požadavek na negativní test je podmíněn nařízením cílové destinace.

 •  SWISS

Od 8.2. 2021 se musí všichni cestující prokázat negativním PCR testem (vč. tranzitujícíh cestujících) na palubu letadla, bez ohledu na cílovou destinaci. 

 

AKTUÁLNÍ POŽAVAKY pro cesty do nejoblíbenějších destinací:            

 • DUBAJ-turisté musí absolvovat dva testy PCR na COVID 19: jeden, který nebude starší než 72 hodin před odletem z Prahy a druhý test po příletu do Dubaje (tento test je zdarma). Podmínka absolvování testu před cestou do Dubaje se nevztahuje na děti mladší 12 let a cestující se středním nebo těžkým postižením.
 • MALEDIVY-turisté musí předložit platné potvrzení o negativním výsledku testu PCR na COVID 19 provedeného maximálně 96h(při letech se společností QATAR) nebo 72h (při letech se společností Emirates) před odletem. Pro svůj pobyt na Maledivách musí mít turisté potvrzenou rezervaci v registrovaném turistickém zařízení. Každý cestující je povinen vyplnit zdravotní formulář nejdříve 24 hodin před příletem na Maledivy                                     
 • ZANZIBAR-turisté musí předložit platné potvrzení o negativním výsledku testu PCR na COVID 19 provedeného maximálně 72 hodin před odletem (v případě letu se společností Emirates). Pakliže letíte s Qatar Airways tyto testy před odletem z Prahy nepotřebujete!
 • DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA-turisté mohou odcestovat bez testů (pokud nevyžaduje aerolinka). Po příletu do destinace probíhá pouze náhodné testování. Před příletem do Dominikánské republiky je požadováno vyplnění zdravotního formuláře.  
 • MEXIKO-pro vstup není vyžadován PCR test (jen se doporučuje). Nutnost cestovního pojištění kryjící COVID a zpáteční letenky. Vhodné je také mít doklad o zajištěném ubytování.

 

Veškeré informace jak v letectví, tak v daných zemích sledujeme a průběžně aktualizujeme!!! S testováním v zahraničí vám pomohou naší lokální partneři, kteří pružně reagují na měnící se podmínky. 

 

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím