Šnorchlování ve Středozemním moři aneb top 5 míst, kvůli nimž nemusíte do exotiky

Možná máte spojené potápění, respektive šnorchlování, hlavně s exotikou. Pestrobarevné rybky, hemžící se ve velkých skupinách nebo korály a mořské sasanky. Zcela jistě vás napadne, že musíte vyrazit do exotiky, nejblíže k Rudému moři. My pro vás vybrali 5 míst, kde si skvěle zašnorchlujete a kam doletíte za 3h!

Itálie

V tomto duchu asi nejoblíbenější místo na potápění. Nejde ani tak o pevninskou Itálii, jako o její 3 známé nebo možná pro někoho neznámé ostrovy. Severně od sicilského Palerma leží malý sopečný ostrůvek Ustica, který se stal Mekkou potápěčů a milovníků podmořského dobrodružství. Nejčastěji se tak zkušení potápěči, ale i začátečníci vydají do jeskyní Grotta Azzurra, Grotta Verde a Grotta delle Barche. Za zmínku stojí také lokality ScogliodelMedico a Grotta dei Gamberi.

Evropský Karibik, jak se Sardínii přezdívá, vás překvapí jedinečnou možností vidět mořské kopretiny, červené korály nebo hejna barevných rybek, ukrývající se v jeskyních a mořských prohlubních. Nejlepší lokalitou k objevování mořského dna je původní rybářská vesnička Isola Rossa. 

Za zmínku stojí i ostrov Elba, třetí největší italský ostrov, který se stal nuceným exilem francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte. Ostrov ukrývá více než tři desítky oblíbených potápěčských lokalit jako:La Corbella, La Facciola, Secca di Fonza nebo I Corbelli.

Řecko

Pravděpodobně největší koncentrace pestrobarevných rybek v celém Řecku je u útesu Kalafakiona, ležící na ostrově pelikánů – Mykóny. Mimoto zde narazíte na starobylé rozbořeniny významných staveb.

Kréta se řadí vůbec k nejlepším místům ke šnorchlování v Evropě. V zálivu Mirabelo narazíte nejen na bohatý podmořský svět, ale také na potopené město Olous. 

Za mořskými želvami se vypravte na ostrov Zakynthos, kde můžete narazit až na 1 300 želv, s nimiž si můžete i zaplavat. 

Francie

Hyèrské ostrovy, které v minulosti sloužily jako tábor pro mladistvé provinilce, patří k velice oblíbené destinaci pro šnorchlování. Zejména pak oblast Port-Cros. 

Francouzská riviéra není jen místem na slunění, ale také ,,pohřebištěm" vraků. V hloubce více než 40 metrů objevíte vrak ponorky LeRubis či vrak lodi L´Espingole. Na zkušené potápěče čeká opravdová perla podmořského světa, a to vrak lodi LeProphete z poloviny 19. století!!

Kypr

Nejoblíbenější potápěčskou lokalitou na Kypru jsou bezpochyby břehy u historického města Paphos. Asi nejzajímavější podívanou je tzv. Amphitheatre, přístupný z Korálové zátoky. Přírodní útvary, jež vytesaly mořské proudy, připomínají podmořský amfiteátr. 

V roce 1979 se potopila kousek od břehu Larnacy švédská loď Zenobia. Vrak trajektu je dlouhý 178 metrů dlouhý a 28 metrů široký.

Malta

Nejmenší samostatný stát Středozemního moře s bohatou historií a s atraktivními potápěčskými lokalitami. Ať už se jedná o vraky letadel či lodí nebo podmořské jeskyně s bohatou podmořskou faunou a florou, zcela jistě si zamilujete tento malý ostrůvek. 

Oblíbeným místem na jihu Malty je Blue Grotto, soustava podmořských jeskyní, které jsou utvářeny vymíláním podmořských útesů. 

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím