Pozoruhodná krajina, výjimečná divoká flóra i fauna, ledovcové hory a fjordy, barevná tundra... To jsou jedinečné rysy Grónska, díky kterým je destinací unikátní a nepodobnou žádné jiné na světě.

Informace o Grónsku

Při plavbě na kajaku kolem masivních fjordů a podél členitého pobřeží pocítí člověk extrémní blízkost k přírodě. Najděte svůj zen a znovu se spojte se sebou samým. Na cestu vám posvítí polární záře, 300 jasných nocí v roce a zlaté severské slunce. Průzkum Grónska přináší vnitřní klid, jaký jste možná ještě nikdy nezažili. Ohromující země je daleko od všech vyšlapaných turistických cestiček. Je tak rozlehlá a vzdálená, že i dnes objevování Grónska připomíná průzkumné výpravy z minulých staletí.

Návštěva grónských komunit je skvělou příležitostí vidět, jak se žilo a žije v této drsně romantické části světa. Navštivte město Thule, jedno z nejsevernějších míst na světě. Seznamte se s bohatou historií komunity Qaanaaq a inuitskou kulturou, tradicemi lovu, jízdy na kajacích, psích spřežení a ruční výroby předmětů. Zveme vás na nezapomenutelný výlet k severnímu polárnímu kruhu, mezi grónské ledovcové hory a rozeklané fjordy nebo k barevným inuitským vesnicím rozprostřeným po členitém skalnatém pobřeží.

Zajímavostí je, že v Grónsku se nachází největší národní park na světě! Ledovec Ilulissat Icefjord, jeden z divů světa zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je přírodním fenoménem a jedním z nejaktivnějších ledovců vůbec. Ať už se vydáte na túru po květinových loukách ve stínu mohutných čedičových stěn, nebo zdoláte jednu z několika rozlehlých hor, Grónsko je jako obrovské hřiště pro outdoorové nadšence. Delší výlet lze skvěle kombinovat s Islandem a Faerskými ostrovy.

Kdy jet do Grónska

V Grónsku rozlišujeme letní a zimní turistickou sezonu. V zimním období doporučujeme návštěvu od poloviny března do konce dubna, den potrvá přibližně 16 hodin. Letní sezona se počítá od poloviny července do poloviny září, tou dobou je delší den a tepleji, zhruba deset stupňů přes den a lehce nad nulou v noci. Na konci zimy je průměrná denní teplota okolo 8 °C. Nejdramatičtější projevy polární záře jsou viditelné mezi říjnem a dubnem.

Cestovní formality

Grónsko (stejně jako Faerské ostrovy) je autonomní součástí Dánského království, není však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem. Vyjete pouze s občanským průkazem se nedoporučuje.

Martina Šarmanová

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím