Inspirace, jak si užít jižní Francii

Francie je země mnoha tváří, která má skutečně co nabídnout. Obrovské popularitě se těší především jižní oblast proslavená zejména produkcí výborného červeného vína. Hojně navštěvovanými městy jižní Francie jsou Marseille, Saint-Tropez, Cannes a Nice. Všechna uvedená velkoměsta se nacházejí v kouzelné Provence.

Pokladnice pamětihodností celosvětového významu a mnohotvárná příroda člověkem nedotčená. Přesně tak by se dala charakterizovat Provence, kde si užijete pohádkovou dovolenou, ať už tam jedete v jakékoliv roční období. Pojďme se společně podívat na několik tipů na dovolenou právě v jižní Francii.

Římské památky a provensálský venkov

První tip na dovolenou potěší především příznivce historie a dějin. Za návštěvu určitě stojí obří arény v Arles a Nîmes. Ojedinělou atmosféru na vás dýchnou vesnice v Luberonu, kde narazíte hned na několik levandulových polí.

Cesta za kulturou

Zapomínat bysme neměli ani na kulturu. Stačí zajít na některý z festivalů či představení v úžasném prostředí V lomech u Baux de Provence. Užijete si zde například světelnou show Carrières de Lumières. Ujít bychom si neměli ani slavnosti Féeries du Pont v Pont du Gard.

Pro mlsné jazýčky

Provensálská kuchyně je charakteristická barevností a kombinacemi vůní. Snad v každém městě jsou trhy, kde je možné ochutnat tapenádu z oliv, brindade z tresky či aïoli, což je česneková pasta. V Marseille si vychutnáte pravou bujabézu, na venkově zase stojí zato ratatouille. Ve Francii je pak ke každému jídlu samozřejmostí sklenička dobrého vína.

Moderní architektura

Historie má sice své kouzlo, ovšem nesmíme opomíjet ani milovníky moderní architektury. Zajeďte si do bývalých doků v Marseille či do supermoderního Muzea římské kultury v Nîmes. Z kategorie novodobé architektury ještě stojí za zmínku MUCEM a vinařství Château de La Coste.

Přírodní úkazy

Dobrodružství slibuje projížďka kaňonem Verdon na kánoi nebo se pokochejte přírodou v zálivech národního parku Calanques v okolí Cassis. Jižní Francie jako taková se proslavila mimo jiné tamními levandulovými poli, která najdete například na planině Sault. Camargue si zamilujete nejen kvůli růžovým plameňákům, ale také divokým koňům. A ještě něco pro nadšence koupání - kdo by nechtěl skočit do průzračně čisté vody pod Pont du Gard?

Malíři udělají sladkou tečku

V jižní Francii se pohybovala řada významných umělců včetně světově známých malířů. Třeba přístav v Martigues malovali v devatenáctém století osobnosti jako Pellegrin, Decanis, Garibaldi nebo Ziem. Provence je také kolébkou některých malířů, například se zde narodil a žil Paul Cézanne. A Arles je město spojené s osobností Vincenta Van Gogha.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím