SPECIÁL: Superpotraviny z celého světa- ANANAS

DÍL 2: Ananas

Milujeme jej jako ovoce i v ananasovém džusu. Nikdy by bez něj nevznikla Piña colada. A co možná nevíte, že se k nám vozí zejména právě z Kostariky.

Kostarika neboli ze španělštiny CostaRica, což v překladu znamená „bohaté pobřeží" je malinkou zemí ve Střední Americe. Sousedí s Panamou a Nikaraguí. Ne nadarmo se přezdívá Švýcarskem Střední Ameriky. Ať už díky stabilnosti, neutrálnosti, nebo také díky hornatým pohořím. Rozmanitost této přenádherné země, co se fauny a flory týče, je až neuvěřitelná. Přes 20 národních parků, více jak 200 druhů savců, téměř 400 druhů obojživelníků a na 800 druhů ptáků!

Ananasová republika

Kdo chce zažít pravou chuť ananasu, ten ať se rozhodně vydá na dovolenou právě na Kostariku. Místní ananas je tak zralý, šťavnatý a sladký, že na jeho chuť budete vzpomínat ještě dlouho. Daří se mu při teplotě mezi 20-45 stupni a s nadmořskou výškou 600-18m.n.m. Zajímavostí je, že přestože jde o zemi malinkou, má velikost podobnou Slovensku, dokáže z 80 % pokrýt dovoz ananasu do Evropy i Spojených států. A vidíte, to jste doposud Kostariku považovali spíše za zemi kávy.

Ananas jako vitamínová bomba s léčivými účinky

Ananas je na vitamíny (zejména C a celou skupinu vitamínů B) a minerály velice bohatým ovocem. Obsahuje i další cenné substance. Těmi jsou třeba bromein, látka, která se nachází v zeleném oplodí ananasu a je pokládána za zázrak pro hubnutí. Díky vysokému obsahu biotinu v ananasu ovlivňuje jeho vyšší konzumace velice pozitivně kvalitu našich nehtů, vlasů i kůže. V Karibiku je navíc ananas považován za ceněné afrodiziakum!!

Zdravotní účinky bromeinu a ananasu

Enzym bromein není jen enzymem pro štíhlou linii. Díky němu jsou ananasu připisovány i různé léčivé účinky. Jde o látku podporující hojení ran, je protizánětlivá, zmírňuje otoky i bolesti. Používá se též jako prevence srdečních chorob a pro léčbu kloubů, dny a revmatismu. Odbourává tuky. Ve střevech dokáže dokonce zatočit s parazity a hubí některé bakterie. Ananas jako takový je silně močopudný a zmírňuje průjem. Přestože vám někdy může šťáva z čerstvého ananasu připadat kyselá, je to jinak. Ananas je zásaditý a zmírňuje tak překyselení žaludku.

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím