Změnit prostředí a stále zůstat jen krůček od domova? Kde se vám taková kombinace povede dokonale? Přece v Černé Hoře, což je perla Jadranu.

Informace o Černé Hoře

Základní informace

Černá Hora - malý hornatý stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově leží na jižním pobřeží Jadranského moře mezi Chorvatskem a Albánií. Nezdá se to, ale důvodů, proč zrovna Černou Horu navštívit, je spousta. Obrovské horské masivy, čisté moře, bujná zelená vegetace a kamenná, architektonicky atraktivní města. A zdejší pláže? Ty patří k nejkrásnějším na světě. 

Inspirace

Tahle země je naprosto fascinující, dokonce z několika hledisek. Příroda, moře, kultura, lidé. Dovolená v Černé Hoře je bohatá na krásné zážitky. Budete chtít zpomalit čas, abyste si všechny vjemy stihli uvědomit a zapamatovat. Do Černé Hory, které se univerzálně říká Montenegro, se nejčastěji létá nebo jezdí autem. Obojí má své výhody. První možnost je pochopitelně rychlejší, druhá zase variabilnější. Díky autu se můžete vydávat na výlety do okolí a objevovat poklady, kterými se Černá Hora pyšní. Tahle země zatím netrpí masovou turistikou. Pokud se někde turisté koncentrují, pak jen v sezóně a v některých pobřežních oblastech. Díky národnímu parku Durmitor s unikátním krasovým územím, díky nejstaršímu evropskému národnímu parku Biogradska Gora a díky pohoří Komovi je Černá Hora oblíbená u pěších turistů. Trasy jsou přehledně značeny a určitě vydají na několik krásných jednodenních výletů. Chůze ovšem není jediný způsob trávení času v černohorských národních parcích. Je zde i dostatek nabídek různých sportů a adrenalinových aktivit – letních i zimních. V Černé Hoře si můžete velmi slušně zalyžovat, například v lyžařské středisku Jezerine. Komu se nechce na dovolenou brát pohorky, ten se v Černé Hoře může poohlédnout po památkách, vydat se na nákupy nebo se jen tak seznamovat s pobřežními městečky s vlídnou a pohostinnou atmosférou. Jakékoliv cestování nebo výlety se samozřejmě neobejdou bez dobrého jídla. Na co se v Černé Hoře můžete těšit? Místní gastronomie potěší fanoušky sýrů, mořských plodů a masožrouty (pršut, pljeskavica, čevap či džigerica). Nezapomíná se ovšem ani na vegetariány, ovoce a zeleniny z místních trhů se nemůžete přejíst. V restauraci si nezapomeňte objednat například durmitorské jehněčí, lososa se zelím nebo výborné palačinky Crnogorski a víno červené Vranac. Až se rozhodnete hory vystřídat za vodu, určitě se vydejte na Kotorský záliv (Boka Kotorska). Tento strategický přírodní přístav byl ve středověku důležitým centrem umění a obchodu. Milovníci památek by si měli do svého itineráře přidat opevněná města, osady, paláce a kláštery v okolí zálivu. Každopádně pro pravou odpočinkovou dovolenou u moře najdete v Černé Hoře nespočet výborných příležitostí. Kouzelná je třeba písečná pláž Velika Plaža, je nejdelší na Jadranu.

Kdy tam jet

Nejlepší dobou pro plážovou dovolenou na pobřeží Černé Hory je léto. K návštěvě měst a památek je ideální doba před nebo po létě. Na pobřeží panuje středomořské klima s mírnými deštivými zimami a horkými slunnými léty, vnitrozemí je více kontinentální. Zima,  jak ji známe, bývá pouze v horských oblastech.

 

Oblíbené hotely v Černé Hoře

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím