SPECIÁL: Superpotraviny z celého světa- KURKUMA

DÍL 3: Kurkuma (indický šafrán)

Tradiční čínská a ajurvédská medicína zná tento antivirový a antibakteriální zázrak více jak 4000 let. Hlavní účinnou složkou je právě kurkumín, který je přírodním antioxidantem.

 

Svatý prášek Indů

Indové si jí velice cení, je důležitou složkou pokrmů, ale také se využívá během náboženských obřadů. Hlavní domovinou kurkumy je jižní Indie, převážně pak zelený stát Kerala, odkud se vyváží většina světové produkce.  ,,Svatý prášek" je nedílnou součástí tradiční, pět tisíc let staré indické medicíny, filozofie i životního stylu-ajurvédy. 

Tak trochu jiný kořen

Zlatému koření je přisuzována řada pozitivních vlivů na celkové zdraví, převážně pak na celkovou imunitu a trávení. Kurkuma je vytrvalá bylina s hlízovitým kořenem. Pěstuje se podobně jako zázvor a vyžaduje teplé podnebí s dostatkem světla. Sklízí se převážně kořen, který se usuší, namele a poté se získá onen žlutý prášek, který je součástí různých kořenících směsí, hlavně kari. Mimo jiné se často používá jako přírodní barvivo.

 Posvátná bylina ajurvédy

Jak již bylo řečeno, hlavní aktivní složkou je kurkumín, přírodní antioxidant, který zbavuje tělo škodlivých látek. Kurkuma je přírodní antivirotikum a antiseptikum s protinádorovými účinky! Mimo to obsahuje velké množství vitamínu C a E, hojně se používá na léčení ran a zažívací potíže. Příznivě povzbuzuje kardiovaskulární a imunitní systém, působí významně na artritidu, jejíž hlavním spouštěčem je právě zánět.  Kurkuma je jedním z nejlepších přírodních ,,léčitelů" a současně nejpoužívanější bylinou v ajurvédě. A právě proto se čím dál více Evropanů upíná k alternativní medicíně a jezdí do Indie na léčebné pobyty.

 

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím